Diagnoza z języka – czyli powiem co Tobie dolega.

Diagnoza z języka jest jedną z kluczowych metod diagnostycznych w medycynie chińskiej. Obserwacja wyglądu człowieka, wąchanie go, rozmowa na temat wydzielin, ich koloru, zapachu – wszystko to ma ogromne znaczenie w próbie rozpoznania energetycznego stanu człowieka. Oglądanie języka jego koloru, wyglądu i grubości nalotu i innych zmian na języku prowadzi do wyciągania wniosków o stanie organizmu i przepisywaniu remediów – ziół, zabiegów, diety - by poprawić ten stan.

W medycynie zachodniej w tej chwili pokłada się ogromne nadzieje w nowoczesnych możliwościach diagnostycznych. Zapomina się przez to o tych prostych metodach, gdzie obserwujemy wydzieliny pacjenta, pytamy go o zapach i wygląd stolca. Nie pamięta się o diagnozowaniu poprzez bardzo dokładną rozmowę na temat sposobu wypróżniania, czy jakości wszystkich wydzielin - zarówno stolca jak i moczu. Tymczasem mamy w tym tak wiele informacji i możemy tak wiele się o pacjencie dowiedzieć, że szkoda zaprzepaścić tę wiedzę. Tym bardziej, że nowoczesna diagnostyka nie na wszystko zna odpowiedź. Bywają pacjenci z wynikami badań krwi z których wynika, że wszystko jest super i że pacjent jest zdrowy. A on ma mnóstwo dolegliwości, z którymi nie potrafi sobie poradzić. I tu jest siła tego diagnozowania w medycynie chińskiej. Ona polega na tym, że wsłuchujemy się w pacjenta. Zanim podejmowana jest decyzja, żeby podpowiedzieć pacjentowi, co ma robić, przeprowadzany jest głęboki wywiad. Pacjent w medycynie zachodniej nie może liczyć na wiele czasu, bo lekarz na jego obsługę ma 5-10 minut. To jest poważny problem.

CZYTANIE Z JĘZYKA – ZDROWY JĘZYK 

Zdrowy język jest dość różowy, jest też dość długi, energetyczny, wtedy mamy świadomość, że jesteśmy pełni energii. Na języku powinien być delikatny nalot o białawym kolorze. Nie bardzo białym, ani bardzo grubym. Powinien być jak przyprószony śnieżek. Niespecjalnie powinien zawierać pęknięcia, brzegi języka powinny być łagodnie zakończone. Fizjologiczny język jest też okrągły, nie spiczasty. Nie powinien być większy niż usta. Jak go wystawimy z buzi i jest gruby, to nie jest to fizjologia. Przy czym podkreślam, że konstytucyjnie możemy mieć różny obraz języka, więc jeśli wystawimy język i będzie coś z nim nie tak a czujemy się zdrowi, to nie warto od razu się martwić chorobami, choć często warto zbadać, czy nie mamy jakichś dolegliwości wewnątrz.

PATOLOGIE NA JĘZYKU

Uświadomienie sobie tego, że u każdego człowieka język jest podobny, ma konkretny wygląd, ale w trakcie przemian zdrowotnych, czyli wtedy, kiedy chorujemy, coś się na nim zmienia, jest niezwykle istotne. W języku obserwuje się różne aspekty: jego wielkość, długość, to w jaki sposób jest on pokazywany przez pacjenta, może być stateczny lub drżący, a więc jego ruch jest ważny, tak jak ważne jest to, czy jest on suchy czy wilgotny. Bardzo dużo informacji o stanie zdrowia mówi też nalot, który się na nim pojawia. Często mogą to być ubytki w nalocie. 

Np. przy infekcjach klasyczny lekarz często komentuje nalot na języku i bardzo często stwierdza, że jest on oznaką infekcji gardła albo migdałów. Dla nas w medycynie chińskiej gruby nalot jest zawsze informacją, że w organizmie jest dużo śluzu lub wilgoci. W medycynie zachodniej w kontekście nalotu używa się określenia – język geograficzny. I rzeczywiście, w medycynie wschodniej bardzo duże znaczenie ma ta informacja, ponieważ język geograficzny wskazuje nam na to, że pacjent ma problem z układem trawiennym i tzw. niedoborem w nim. Często sygnalizuje to też na przykład obecność grzybicy w organizmie. 

Kolor języka m.in. prowadzi nas do wniosków na temat stanu zimna lub gorąca. Jeśli mamy język bardzo jasnoróżowy, blady, to może to być dla lekarza sygnał, że w organizmie pacjenta jest zimno. Odwrotnością jest język ciemnoczerwony, aż purpurowy – wówczas sygnalizuje on gorąco w organizmie.

Bardzo ważne są też informacje na języku związane z przecięciami, czasem te języki są wręcz „poszarpane”. Z jednej strony możemy sobie zdawać sprawę z tego, że ktoś w danym momencie może charakteryzować się głębokim niedoborem płynów, wówczas bowiem język wygląda jak taka spierzchnięta ziemia, niedożywiona płynami.

Czasami jest tak, że pacjent ma konstytucyjny niedobór krwi i płynów, czyli po prostu rodzi się z czymś takim – mama miała taki język, babcia też taki miała. Dlatego nie zawsze odnoszenie się do jakiejś ogólnej normy jest dobre. Zadaniem lekarza medycyny chińskiej jest, zanim postawi diagnozę, dokładne wysłuchanie pacjenta, tego co się z nim dzieje, z jakimi problemami styka się na co dzień, jakie ma dolegliwości. Dopiero potem rozmowa schodzi na tematy dotyczące samej choroby. To nam pokazuje, że konstytucyjnie jesteśmy pretendowani do powstawania różnych chorób w naszym ciele. Ponieważ konstytucja, która również obrazuje się na języku, jest bardzo istotna.

KTO CIĘ DOBRZE ZDIAGNOZUJE – CZYLI KOMU POKAZAĆ JĘZYK?

Umiejętność diagnozowania jest zależna od indywidualnych umiejętności. Praca najróżniejszych terapeutów wynika z ich osobistych doświadczeń, ale też umiejętności które zdobywają. W medycynie chińskiej  mamy świadomość, że w leczeniu pacjenta nie bierze udziału tylko jeden czynnik, mamy potrzebę studiowania różnych kwestii. Dlatego terapeuci specjalizują się w różnych dziedzinach. Jedni głównie zajmują się dietą i przepisują zioła, inni zagłębiają się w dietę i uczą zabiegów, które są bardzo pomocne w leczeniu pacjenta, jeszcze inni łączą akupunkturę z ziołolecznictwem a jeśli chodzi o odżywianie, to zwracają uwagę tylko na to, czy ktoś czegoś nie powinien jeść. Także te umiejętności poszczególnych terapeutów są bardzo różne.

W zespole dietetyków i terapeutów Orkiszowych Pól pracują osoby zafascynowane tymi możliwościami diagnozowania. Dzięki temu mogą pomagać swoim klientom – pacjentom osiągać zdrowie dzięki zmianie diety, stosowaniu terapii ziołowych na bazie ziół zachodnich i chińskich, poprzez stosowanie moksy, oraz skorzystanie z zabiegów akupunktury i zabiegów ajurwedyjskich.

Zapraszamy do kontaktu z naszym dietetykami i terapeutami.

Zapraszamy również do naszego kursu Domowa diagnoza z języka w szkole online.