Roczny i Dobowy Zegar Obiegu Energii

Zapraszamy do zgłebiania podstwowej wiedzy o zdrowiu pochodzącej z medycyny chińskiej. Oto Roczny i Dobowy Zegar Obiegu Energii stworzony według naszej wizji. Jesłi chcesz dowiedziec sie więcej zapraszamy, koniecznie do zgłebiania wiedzy w naszej online szkole: https://szkola.orkiszowepola.pl/

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia: 

  • Kurs dietetyki Doroty Łapy - Praktyczna dietetyka energetyczna medycyny chińskiej z elementami medycyny św. Hildegardy -> Poznaj szczegóły
  • 2 - letni kurs akupunktury 2023/2024 -> Poznaj szczegóły
  • Kurs specjalistyczny: Diagnozowanie z języka wg syndromów medycyny chińskiej -> Poznaj szczegóły
  • Warsztaty kuchni 5 przemian -> Poznaj szczegóły

 

Jak interpretować zegar obiegu narządów?

  • 3:00 - 5:00 rano - Wzmaga się wymiana tlenowa, dla rannych ptaszków czas na aktywność poranną. Jeśli się wybudzasz, pokasłujesz, to zwróć uwagę na wzmocnienie Płuc
  • 5:00 - 7:00 rano - Efektywna praca Jelita Grubego - pora wypróżniania - jeśli nie ma go o tej porze trenuj "siedzenie" na toalecie o 7:00 i zmieniaj odżywianie by przywrócić naturalny ruch jelit. 
  • 7:00 - 9:00 rano - Pracuje Żołądek - wzmocnij go szklanką gorącej, przegotowanej wody, być może zjesz już ciepłe zbożowe śniadanie, to najlepszy czas na trawienie węglowodanów. 
  • 9:00 - 11:00 - Maksimum Śledziony i funkcji wydzielniczej trzustki, to ciągle najlepszy czas by obficie zjeść i wzmocnić układ trawienny. Jeśli nie ma apetytu lub są poranne mdłości, wzmocnij go pijąc buliony warzywne i usuwając wilgoć. 
  • 11:00 - 13:00 - Gdy Serce jest zenicie, to czas najlepszej wydolności, szczególnie umysłowej. Jeśli odczuwasz wtedy spadek formy, to popatrz na swoje zmęczenie emocjonalne, być może warto pozwolić sobie na sen, odpoczynek, głębszy oddech.
  • 13:00 - 15:00 - Wtedy energia dociera do Jelita Cienkiego - bardzo ważny czas na przyjęcie ciepłego posiłku i odbudowanie energii pożywieniem, aby nie poczuć nieposkromionego głodu późnym popołudniem. Zjedz zupę lub proste danie typu lunch. Jeśli czujesz "zgon" warto zadbać o Wątrobę, bo to czas jej minimum. Połóż się płasko na 15 min, by krew wypełniła Wątrobę.
  • 15:00 - 17:00 - W czasie Pęcherza Moczowego regenerują się cenne płyny, dzięki którym Płuca i skóra są nawilżone i mogą prawidłowo spełniać funkcje obronne. Warto wtedy odżywić Yin - to dobry czas na wypicie kompotu lub przyjęcie zdrowego deseru.
  • 17:00 - 19:00 - Tu przypada największa aktywność Nerek. To rezerwuar wszelakich zasobów, podstawa życia i zdrowia, to czas na zgromadzenie energii - jeśli możesz ogrzej wtedy swoje stopy w gorącej wodzie z imbirem, zjedz lekką kolację, która zawiera białko - źródło regeneracji i odżywiania substancji.
  • 19:00 - 21:00 - To czas wzmożonej funkcji krążenia krwi i mediacji energii pomiędzy Sercem a Nerkami. W tym czasie organizm nie dostarcza energii do układu trawiennego, dlatego nie warto wtedy jeść. Warto sięgnąć po dobre napoje poruszające siłę krążenia, a więc lekko ostre smaki. Może to świetny czas na wypicie lamki wina? 
  • 21:00 - 23:00 - Wzmaga działanie Potrójnego Ogrzewacza, funkcji związanej z metabolizmem i krążeniem płynów i substancji pomiędzy narządami. Górny Ogrzewacz, czyli Serce i Płuca, Środkowy - Śledziona/Trzustka i Wątroba oraz Dolny Ogrzewacz - Nerki, Jelito Grube i układ rozrodczy. Dodatkowo jest bardzo ważny czas na regenerację zasobów Yang w organizmie. Każdy kto odczuwa często zimno, niech kładzie się spać już w tym czasie. 
  • 23:00 - 1:00 - Wtedy już zamykamy oczy i śpimy, by regenerował się najważniejszy aspekt odnawiający ciało, czyli element Drzewa. Sam Pęcherzyk Żółciowy jest narządem cudownym i pomaga dystrybuować siły witalne. 
  • 1:00 - 3:00 - Czas Wątroby, która zarządza naszym luzem i dystansem do życia, dzięki regeneracji podczas snu, pozwalamy temu narządowi się odnowić i wykonać mnóstwo zadań detoksykacyjnych, by znów ten narząd mógł zarządzać rozprowadzeniem energii. Jeśli wybudzasz się w tym czasie lub masz wiele snów pomyśl o swojej Wątrobie.
    *Autor: Dorota Łapa https://www.orkiszowepola.pl/Dorota_Lapa