Radosny wiosny czas i oczyszczania zbawienie.

Ale zanim ta radość przyjdzie, trwa post. Post jest bardzo ważnym czasem w wielu kulturach i religiach. Przypada on najczęściej na wiosnę. Ciekawe, że przyroda w tym czasie - w lutym, marcu jest jeszcze bardzo spokojna, wyciszona. Niewiele chce nam ona dać. A to pożywienie, które zebraliśmy jesienią już właściwie się kończy, zwierzęta, które były źródłem mięsa też już przebrane.

Przypomnijmy sobie, jak to było kiedyś, gdy jeszcze "warzywa nie rosły w marketach", a każde zwierzątko miało swój naturalny czas wzrostu. O tej porze trwał post. Natura tak ustanowiła. Każdy człowiek, po ciężkiej zimie, podczas której spożywał zwykle wiele mięsa i zbóż, a w długie popołudnia chętnie sięgał po energetyczne słodycze, ma "zakwaszony" organizm.

Dlatego wiosną należy go oczyścić. Jak wiemy, że najważniejszym filtrem w naszym organizmie jest wątroba. Ona wiele znosi, przechowuje, regeneruje, oczyszcza na bieżąco. I właśnie wiosna, to czas wątroby. W medycynie chińskiej i jej filozofii Pięciu Przemian, to w tej porze roku swe maksimum energetyczne osiąga wątroba i jej brat pęcherzyk żółciowy.

Jednym z najważniejszych aspektów budowania zdrowia wg TMC jest odpowiednie, dostosowane do pór roku i stanu narządów odżywianie. Dlatego dieta wiosenna, powinna zawierać pokarmy charakterystyczne dla wiosny i jej właściwości Yang. Będą to młode rośliny, zielenina, kiełki, pędy pszenicy. Pokarmy o sile uzdrawiającej wątrobę, to m.in.:

  • pełne ziarna zbóż (najlepiej pszenica i orkisz, ale również kasza jaglana)
  • fermentowana soja - tofu i tempeh
  • zielone warzywa liściaste - szczególnie brokuły i pietruszka, sałata i kapusta
  • wodorosty morskie
  • niewielkie ilości kiszonek - jak ogórki, kiszona kapusta czy krótkie kiszonki warzywne
  • czarna rzepa, biała rzodkiew i inne rzodkwie
  • mniszek lekarski i pokrzywa w sałatkach i zupach
  • czosnek - działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i uodparniające

Przygotowanie pożywienia wiosną może być prostsze. Można zwiększać ilość pokarmów surowych i skiełkowanych. Jednak nie każdy może spożywać surowe i zimne pożywienie. Niektóre osoby odczuwające zimno i niedobory powinny poddawać pokarmy niewielkiej obróbce termicznej, aby zniwelować ich zimną naturę.

W tym okresie szczególnie należy nie jeść do syta i pilnować, aby ostatni posiłek przyjmować po południu. Ważne jest również, aby o odpowiedniej porze, czyli bezwzględnie przed 23.00 (godzina maksimum energetycznego pęcherzyka żółciowego) udawać się na spoczynek. Jeśli pragniemy jeszcze dokładniej zająć się wątrobą, to zafundujmy jej oczyszczanie.

W dzisiejszych czasach oczyszczanie organizmu nie jest już terapią mało znaną, na którą mogą sobie pozwolić jedynie osoby bogate, lecz krokiem do poprawy stanu naszego zdrowia, pożyteczną i dostępną dla każdego z nas. Przed podjęciem decyzji, którą metodę lub jaki produkt chcielibyśmy wykorzystać w tym celu, musimy zapoznać się z procesem oczyszczania. Przede wszystkim powinniśmy oczyścić grube jelita ziołowym błonnikiem pokarmowym, aby stopniowo "wymieść" z nich wszystkie zalegające od lat szkodliwe złogi i pasożyty. W czasie oczyszczania jelit, należy uzupełniać pożyteczne bakterie, które utrzymują w równowadze florę bakteryjną, jak również powinniśmy oczyszczać wątrobę takimi wyciągami z ziół jak sylimarin (ekstrakt z ostropestu) i wreszcie za pomocą specyficznych ziół naturalnych, aminokwasów, witamin i minerałów, oczyszczamy organizm ze szkodliwych metali ciężkich, takich jak ołów i rtęć, oraz innych toksyn. Oczyszczanie możemy przeprowadzić poprzez między innymi:

  • Rośliny przeciwpasożytnicze – są to głównie zioła ostre lub gorzkie: goździk, granat, pieprz czerwony, mięta błotna, piołun gorzki, cytwar, dymnica pospolita, pestki dyni, tymianek, czosnek.
  • Lewatywy oczyszczające jelito grube z najróżniejszymi związkami lub ziołami np. octem jabłkowym, glistnikiem, wywarem z czosnku, z kawy
  • Ogólne zasady prawidłowego odżywiania zapewniające ograniczenie wilgotnego środowiska w przewodzie pokarmowym, w którym pasożyty świetnie się rozwijają
  • Dietę zapobiegającą wzrostowi drożdżowców - unikanie owoców, pszenicy oczyszczonej i jej przetworów, kukurydzy, słodkich ziemniaków, substancji słodzących
  • Unikanie pokarmów, które mogą być zakażone pasożytami – niedogotowane mięsa, ryby, surowe orzechy włoskie, a warzywa takie jak sałata, pietruszka, seler powinny być poddawane obróbce termicznej
  • Warzywa – burak, kapusta, marchew, czosnek, por, cebula, rzodkiew i szczaw
  • Przyprawy pomocne – koper włoski, goździki, pieprz kajeński, szałwia, imbir, chrzan i tymianek
  • Inne pomocne pokarmy to migdały, wodorosty i prażone pestki dyni
  • Jedną z ciekawszych i prostych metod oczyszczania i regeneracji wątroby jest zastosowanie kuracji śliwką umeboshi

Pragnę jeszcze zwrócić uwagę, że najważniejszymi ziołami, które wiosną stosujemy w naszej kuchni, są rosnące nieopodal na łąkach pokrzywy oraz liście mniszka lekarskiego, potocznie zwanego mleczem. Możemy z ich użyciem gotować najróżniejsze potrawy i robić sałatki. Będziemy zatem zachęcać przez cały okres wiosny, wg kalendarza chińskiego przypadający na okres od 15 lutego do 14 maja, do zadbania o swoją wątrobę i przeprowadzenia jakiegoś oczyszczania. Może to będzie dieta odkwaszania, gdzie spożywamy wyłącznie warzywa gotowane i surowe, może post - monodieta zbożowa, a może zastosowanie preparatów ziołowych? Na początek wszystko jedno, ale zróbmy coś dla swojej wątroby. Z wdzięczności i na lepsze życie. A jeśli chcesz – oczyść się z nami!