Wiosenne oczyszczanie - kuracje zbożowe, czyli post na pełnych ziarnach zbóż.

Wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zastosowanie postu opartego na spożywaniu pełnych ziaren zbóż może przynieść wspaniałe skutki oczyszczające ciało, będące pierwszym krokiem do oczyszczenia umysłu i ducha. Wiosna to naturalny czas przystosowywania się organizmu do odmiennego, nowego sposobu odżywiania. Dzięki takiej kuracji można usunąć pewne nadmiary wilgoci, która najczęściej nagromadziła się, z powodu specyficznego ogrzewającego i odżywczego pożywienia zimą. Proces oczyszczania pomaga usprawnić funkcjonowanie wątroby, by wraz z nerkami była ciągle wspaniałym filtrem detoksykacji organizmu. Ponad kuracje powinniśmy dbać, by w okresie wiosennym wzmacniać naszą wątrobę poprzez właściwą dietę oraz radość i pozytywne emocje.

ZASADY KURACJI

Kuracja ta nie może być podejmowana przez kobiety ciężarne i karmiące oraz dzieci, osoby niedoborowe i z niedowagą, jak również osoby starsze i schorowane. Post na pełnych ziarnach zbóż powinien być zrealizowany w ciągu minimum 3 dni. Kuracja może też trwać 6, 9 lub 12 dni, w zależności od indywidualnych możliwości i samopoczucia. Jednak najlepsze efekty dać może kuracja w pełnym wymiarze, czyli 12 dniowa.

JAKIE ZBOŻA DO KURACJI?

Kuracje zbożowe polegają na spożywaniu w pewnym określonym czasie tylko jednego rodzaju zbóż. Zboża używane do kuracji to przede wszystkim kasza jaglana, owies, ryż, jęczmień i pszenica najlepiej orkiszowa. Każde ze zbóż ma swoiste działanie na organizm i powinno być dobrane w miarę możliwości do konstytucji człowieka podejmującego post.

JAK DZIAŁAJĄ POSZCZEGÓLNE KURACJE ZBOŻOWE

  1. Kuracja ryżowa - działa szczególnie ochładzająco wspomagając usuwanie gorącej wilgoci z dolnego ogrzewacza. Bardzo dobrze służy osobom cierpiącym na choroby alergiczne skóry np. AZS, grzybice, egzemy oraz trądzik. Przy obawie o zbytnie wychłodzenie lub przekonaniu o konstytucyjnym niedoborze Yang nerek gotuje się ryż w obecności imbiru. Bardzo dobrze działa też słodki ryż, który ma działanie raczej odświeżające i wzmacniające.
  2. Kuracja kaszą jaglaną - działa również ochładzająco, wpływa przede wszystkim na środkowy ogrzewacz, dlatego służy osobom, które mają bardzo duży apetyt wynikający z tzw. gorącego żołądka, cierpiących na zgagę, mających intensywnie czerwona usta, jedzących też sporo mięsa.
  3. Kuracja owsem - jej działanie ogrzewające powoduje, że będzie ona bardziej służyła osobom z konstytucją chłodną, z niedoborami energii. Owies jako zboże wzmacnia szczególnie Qi. Będzie przeznaczone dla osób zmęczonych, również takich, które cierpią na brak chęci, entuzjazmu. Kuracja ta działa bardzo korzystnie dla osób mających problem z regularnym wypróżnianiem.
  4. Kuracja jęczmieniem - działa osuszająco na nagromadzoną wilgoć w postaci obrzęków i nagromadzeń wody. Ponieważ jęczmień jest zbożem ochładzającym, służy on głównie osobom z konstytucją gorącą.
  5. Kuracja pszeniczna - pszenica jako zboże nawilżające i odżywiające Yin nie jest zalecana osobom z wilgocią. Świetnie natomiast będzie wspierała osoby mające problemy z gorącem serca lub niedoborem krwi serca, które objawia się stanem gorących, palących stóp i dłoni. Bardzo dobrze służy wątrobie. Najlepiej jednak, gdy jest przeprowadzana przy pomocy pszenicy orkiszowej, która charakteryzuje się naturalnymi właściwościami. Jedną z odmian kuracji pszenicznej jest post, podczas którego jedynym pokarmem jest napój z pszenicy najlepiej orkiszowej lub ewentualnie pszenicy zwykłej, ale ekologicznej tzw. mleczko pszeniczne. Kuracja ta ma bardzo silne właściwości oczyszczające. Ten wywar z pszenicy zawiera bardzo dużo energii Qi oraz aspektu Yin, tego który jest źródłem piękna naszego ciała. Zalecane jest również do odżywienia organizmu po przeprowadzonych głodówkach, po operacjach oraz dla osób starszych i wyczerpanych.

JAK PRZYGOTOWYWAĆ ZBOŻA DO SPOŻYCIA?

Zboża używane do kuracji powinny być pełnoziarniste i dobrze ugotowane. Mogą być gotowane z dodatkiem niewielkiej ilości soli (głównie u osób z niskim ciśnieniem). W trakcie kuracji można używać dobrych tłuszczów, najlepiej oliwa z oliwek lub olej lniany. Nie ma ograniczeń co do ilości zboża, ale jest to jedyne jedzenie jakie jemy przez wskazany czas. Dodatkowo pijemy herbatkę z naci pietruszki oraz ziół takich jak krwawnik, ziele mniszka, koper włoski, mięta czy rumianek, dopuszcza się picie soku z brzozy (najlepiej otrzymanego w sposób naturalny) oraz gorącej przegotowanej wody.

Uwaga! Po takiej kuracji należy podobnie jak przy głodówce stopniowo powracać do jedzenia, zaczynając od kasz i warzyw. Zwracam jednak uwagę na to, by przy podjęciu decyzji o przeprowadzeniu kuracji zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka czy dana kuracja może zostać przeprowadzona i będzie bezpieczna dla organizmu.

W naszej szkole online dowiesz się więcej na ten temat. Polecemy kurs Oczyszczanie organizmu.