Zimą trzymaj ciepło... w sobie.

Zima to pora roku, która  charakteryzuje się stanem energii w przyrodzie nazywanym wg TCM najniższym Yin – kiedy Yin panuje na ziemi i niebie. Przyroda jest w bezruchu, a życie na ziemi powinno być utrzymywane dzięki wzmacnianiu przeciwstawnej energii nazywanej Yang. Ciało trzeba ogrzewać nie tylko chroniąc ciepło z zewnątrz, ale również wspierając jego utrzymanie wewnątrz. Pożywienie polecane zimą, szczególnie w naszym klimacie.

Zima kończy wszystkie pory roku. Uśpiona przyroda nie daje żadnych plonów, poza zimującymi pod śniegiem najbardziej odpornymi warzywami jak por, jarmuż i brukselka. Od jesieni do późnej zimy, a nawet wiosny przechowywane są warzywa takie jak: ziemniaki, marchew, pietruszka, seler, cebula, czosnek, dynia i kapusta.

Ciepłe, gęste zupy, pełne zboża i podprażone orzechy to najlepsze pożywienie na zimę. Wspaniale wzmacniają w tym czasie zupy gotowane na mięsie - najlepiej kury, która bezpośrednio wpływa na nerki. Dla wegetarian bardzo ważnym jest aby potrawy były dość mocno wzbogacane ziołami, do potraw powinny być dodawane rośliny strączkowe jak soczewice, groch i fasole, a także sporo ogrzewających ostrych warzyw jak cebula, por i czosnek.

Zima nie jest porą roku, podczas której mielibyśmy jeść nadmierne ilości owoców - jako, że są nawilżające i ochładzające będą przydawały organizmom wilgoci, której i tak wokoło sporo. Owoce jemy zatem rzadziej, a nawet sporadycznie tylko i wyłącznie poddane obróbce termicznej - pieczone, prażone, czy z kompotu.

W zimowym gotowaniu korzystamy również z innych naturalnie przechowujących się produktów jak orzechy, pestki, nasiona, suszone owoce i warzywa, grzyby, oleje, masło, jajka i miód.

Zimą jemy:

*  długo gotowane zawiesiste zupy warzywne, warzywno-strączkowe, warzywno-zbożowe

*  rosoły mięsne oraz więcej potraw z mięsem jak gulasze mięsno - jarzynowe, mięsa pieczone z jarzynami

*  pierogi, placki, racuchy, wszelakie kotleciki ze zbóż i roślin strączkowych

*  ze zbóż przeważają płatki owsiane i kasza gryczana

*  warzywa korzeniowe, a z nich gulasze warzywne i leczo, duszone warzywa kapustne, z dodatkiem kwaśnych jak bigosy jarskie

*  pijemy tylko ciepłe napoje, ogrzewające herbatki, gotowaną kawę - kawa prawdziwa gotowana wg Pięciu przemian szczególnie smakuje zimą.

 

ZIMĄ NALEŻY GOTOWAĆ I SPOŻYWAĆ ROSOŁY MOCY JAK NAJCZĘŚCIEJ, BY WZMACNIAĆ NERKI I CIEPŁO