Dobry czas jesiennego oczyszczania.

Wczesna jesień, gdy jeszcze głębokie zimno i chlapa - wilgoć nie doskwierają, to znów dobry czas na oczyszczanie. Oczyszczanie z pomocą warzyw, których jesień nam nie szczędzi, może być wpisane w początek tej pory roku. Później zaczynamy już gotować rosoły, ogrzewamy się i wzmacniamy. Wróćmy jednakże do oczyszczania. Możemy wysnuć wniosek, że jesień to też dobry czas na wielkie życiowe zmiany i nowe decyzje w odżywianiu. Kto chce coś zmienić w swoim życiu, czuje się zaśmiecony i pragnie wprowadzić nowe zwyczaje żywieniowe, by uzyskać lepsze samopoczucie, może rozpocząć właśnie od oczyszczania, podczas którego można jeść do woli. Tyle, że... samych warzyw. Jedzenie rozmaitości warzyw - tylko warzyw, działa oczyszczająco i równoważąco. Jedna tylko zasada musi obowiązywać. Te warzywa, by były lekkostrawne powinny być poddane lekkiej obróbce termicznej. Taką zasadę oczyszczania i odkwaszania opisała w swojej książce „Zdrowe jelita, zdrowy człowiek” dr Renata Collier. Tłumaczyła tę książkę wieloletnia specjalistka Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Anna Kremnicka, która z powodzeniem stosowała zalecenia odkwaszania u swoich pacjentów.

Będąc dietetykiem i specjalizując się w dietetyce Tradycyjnej Medycyny Chińskiej z ogromnym przekonaniem muszę stwierdzić, że stosowanie warzywnej diety oczyszczającej, gdy warzywa są poddane obróbce termicznej jest lepiej tolerowane przez większość pacjentów. Jest też bezpieczniejsze dla żołądka. Dba o energię Qi, która pochodzi z ciepłego pożywienia.

A co nam daje owe oczyszczanie? Jaki zysk z niego? Dla ciała? Dla ducha? Dać może wiele:

  • może stanowić początek nowego stylu życia
  • pomaga rozpocząć redukcję zbędnych kilogramów
  • przywraca energię
  • uzdrawia jelita i inne narządy, szczególnie wątrobę
  • jest inspiracją dla nowego sposobu odżywiania
  • rozjaśnia kolor skóry
  • rozjaśnia umysł, poprzez odciążenie narządów wewnętrznych

Decyzja warta podjęcia. Decydując się na takie oczyszczanie musimy pamiętać jednak, że wymaga ono spokoju, specjalnego czasu, by pozwolić organizmowi oczyszczając się źle się poczuć, a potem wytrysnąć energią. Można je przeprowadzić samodzielnie w domu, jednak ogromnym komfortem może być przeprowadzenie go pod okiem doświadczonych terapeutów, w specjalnym miejscu, gdzie zapewnione są wszystkie ważne i potrzebne elementy ruchu, wsparcie, masaże czy inne potrzebne zabiegi, które ułatwiają detoksykację.

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy doi naszej szkoły online. Polecamy szczególnie kursy Oczyszczanie organizmu kurs online oraz Potrawy i świadome gotowanie.