Miody - słodkie leki

Miód jako lekarstwo

Dziś opowiemy o dobrodziejstwach miodów. 

W ich składzie dominują cukry proste- glukoza i fruktoza- które są wchłaniane w układzie pokarmowym bezpośrednio do krwi.  Tam w zależności od potrzeb są przetwarzane w energię lub odkładane w wątrobie postaci glikogenu. Cukry proste biorą udział w detoksykacji, chronią przed działaniem zanieczyszczonego środowiska. Miody są bogate w biopierwiastki: potas, magnez, fosfor, sód, wapń, żelazo. Zawierają witaminy B2, B1, PP, B6, H,A,C,D i K oraz liczne enzymy i aminokwasy.

Miody to najsłodsze leki. W zależności od tego, jaki zastosujemy możemy leczyć różne schorzenia.

Sięgajmy zatem po miód!

 

Miód spadziowy

Miód spadziowy zwanym królewskim. W odróżnieniu od miodów nektarowych, nie powstaje on z nektaru kwiatów. Jest to zebrana przez pszczoły wydzielina mszyc i czerwców żerujących na liściach drzew. Wydzielina ta jest lepka i słodka, występuje głównie latem w postaci kropelek na drzewach. Ta słodka substancja zwabia pszczoły, które dodatkowo ją zagęszczają i składają w komórkach jako miód spadziowy. Miód spadziowy pszczoły zbierają w najczystszych lasach, dzięki temu można w nich poczuć zapach żywicy i igliwia. W Polsce występują dwa gatunki miodów spadziowych; jest to tzw. spadź liściasta, pochodząca najczęściej z drzew lipy oraz spadź iglasta, zazwyczaj jodłowa i świerkowa. Miód spadziowy jest niezwykle wartościowym produktem dla zdrowia człowieka. Zawiera dziewięć razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe! Stosowany jest w leczeniu dróg oddechowych i stanach zapalnych organizmu, wykazuje działanie przeciwzapalne, aseptyczne, wykrztuśne, łagodzące kaszel. Polecany osobom cierpiącym na schorzenia reumatyczne, układu krążenia, choroby serca i naczyń krwionośnych oraz nerwicach. Wskazany jest przy chorobach przemiany materii, przewodu pokarmowego, miażdżycy, schorzeniach nerek i skóry. Miód spadziowy używany jest również na schorzenia stawów i układu nerwowego. Posiada także działanie odtruwające i dlatego polecany jest osobom pracującym w warunkach szkodliwych, przy produkcji toksycznych substancji czy osobom po kuracjach silnymi lekami. Posiada najwięcej naturalnych antybiotyków.

 

Miód gryczany 

Jeden z bardziej wytwornych, wyrazistych miodów ze względu na smak, zapach, kolor i właściwości.

Pozyskiwany jest przez pszczoły w lipcu i sierpniu z kwiatów gryki. Krystalizuje się dość wolno i może wówczas rozwarstwić się na część płynną i skrystalizowaną.
Warto dodać podczas tej naszej miodowej wędrówki, że proces krystalizacji to naturalne zjawisko. Jest to proces fizyczny a nie chemiczny, więc nie zmienia właściwości miodu. Niemal każdy prawdziwy miód się krystalizuje. Najszybciej - rzepakowy, najwolniej – akacjowy( nawet po roku) i spadziowy. Krystalizacja może być oznaką jakości miodu: najprawdopodobniej zawsze płynny pozostanie ten, który został przez producenta bądź dystrybutora podgrzany. Taki miód jest pozbawiony swych cennych właściwości. Nie bójmy się więc tych skrystalizowanych dobrodziejstw. Pamiętajmy, miód się nie cukrzy, nie jest możliwa jego przemiana w cukier. Miód się krystalizuje.

Miód gryczany ceniony ze względu na działanie prozdrowotne jest pomocny w stanach wyczerpania nerwowego, miażdżycy, nadciśnieniu i zapaleniu nerek. Znany jako produkt ochraniający i odtruwający wątrobę.
Duża zawartość łatwo przyswajalnego żelaza sprawia, że z powodzeniem jest stosowany przy niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza u dzieci i dorosłych.
Miód gryczany zawiera dużo rutyny, co sprawia, że ma właściwości uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne. Dlatego poleca się jego stosowanie przy:
-miażdżycy,
-chorobie wieńcowej
- nadciśnieniu tętniczym
-osłabionym wzroku i słuchu, jeśli przyczyną są zmiany miażdżycowe na naczyniach tych narządów
- żylakach kończyn dolnych
-urazach, złamaniach, ranach

Miód ten zawiera duże ilości magnezu, niezbędnego pierwiastka w stanach wyczerpania nerwowego, dużego wysiłku intelektualnego.
Trudno jest przecenić właściwości tego ekskluzywnego daru natury, a tym, którzy popijają kawę trudno nie docenić smaku i zapachu kawy podanej z tym miodem. Miody zmniejszają szkodliwość używek, między innymi właśnie kawy. Należy pamiętać, aby płyn do którego go dodajemy, nie był zbyt gorący.

W niektórych rejonach miód gryczany nazywany jest miodem starców, a to właśnie ze względu na właściwości rutyny w nim zawartej.
Zachęcamy do spróbowania i sprawdzenia dobroczynnych, również tych nie wymienionych tutaj, działań tego miodu. Zapraszamy na zakupy do naszych sklepów.

 

Miód wrzosowy

Niejeden koneser i smakosz specjałów z pasieki doceni walory smakowe jakie posiada miód wrzosowy. Ekskluzywny, elitarny, esencjonalny, jeden z najbardziej cenionych polskich miodów o niepowtarzalnym smaku i dość silnym aromacie. Tyle dobrego o nim w jednym zdaniu, ale to nie wszystkie jego cechy.

Zapach ma również wyjątkowo aromatyczny i delikatnie wrzosowy, a to za sprawą olejków eterycznych i ponad 120 innych substancji pochodzących z nektaru.

 

Oprócz walorów smakowych i zapachowych, miód ten posiada mnóstwo wartości odżywczych, za które jest najbardziej ceniony. Posiada całą gamę aminokwasów i enzymów oraz witaminy z grupy B, dlatego:

  • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
  • poprawia zdrowie psychiczne
  • poprawia procesy myślowe oraz pamięciowe
  • posiada silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze (ze względu na znajdującą się w nim inhibinę ) oraz moczopędne, więc świetnie się sprawdza jako ochrona w sezonie przeziębień oraz jako dodatkowy środek wspomagający leczenie grypy czy osłabienia organizmu
  • znajduje zastosowanie przy problemach z oczami, układem pokarmowym oraz sercem
  • ze względu na właściwości moczopędne i antyseptyczne, polecany przy chorobach układu moczowego oraz nerek (obecne są w nim flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, które rozszerzają naczynia krwionośne nerek i zwiększają filtrację)
  • coś dla Panów – miód wrzosowy zwiększa siły witalne i jest zalecany jako profilaktyka chorób prostaty u mężczyzn po 40 roku życia.

 

Ma kolor bursztynu, może być jaśniejszy, ciemniejszy, prawie brunatny . Krystalizuje się dość szybko, wtedy jaśnieje (może być bardziej pomarańczowy), ale przed tym procesem przyjmuje postać galaretki..

W Polsce nie ma zbyt dużo miododajnych wrzosowisk więc miód ten jest dostępny w niewielu pasiekach.

Oprócz tego pozyskiwanie tego miodu i utrzymanie pasieki jest dość trudnym procesem, choćby z tego powodu, że wrzos kwitnie dość późno (tu pojawiają się konsekwencje i zagrożenia dla samych pszczół). Wszystko to wymaga stosowania właściwych metod gospodarki pasiecznej. To sprawia, że jego cena jest sporo wyższa od miodu lipowego czy rzepakowego. Pamiętajmy jednak, że zdrowotne korzyści ze stosowania tego wrzosowego specjału są niewymierne.