Naturalne sposoby na odstraszanie komarów i kleszczy.

Wakacje to wspaniały czas, w którym możemy relaksować się wraz z rodziną i przyjaciółmi. Aby odpocząć od codzienności, jak to na wakacje przystało, wyjeżdżamy nad morze, w góry, nad jeziora, na biwaki do lasu oraz w wiele innych urokliwych miejsc. Niestety jak co roku pewna kwestia nie daje nam spokoju... Jak bronić się przed komarami, kleszczami oraz innymi insektami, które tak często uprzykrzają nam wakacyjny wypoczynek?

Jest na to sposób! Do tego metoda ta może być w 100% naturalna.

W naturze możemy znaleźć wiele substancji, które skutecznie odstraszają owady. Przede wszystkim należą do nich olejki eteryczne, a szczególnie:

  • olejek z trawy cytrynowej, cytrynowy i pomarańczowy
  • olejek lawendowy
  • olejek goździkowy
  • olejek rozmarynowy
  • olejek tymiankowy
  • olejek z mięty pieprzowej
  • olejek bazyliowy
  • olejek z kopru włoskiego
  • olejek eukaliptusowy
  • Itp

Ważne jest aby pamiętać, że substancję te są bardzo silne i nie powinno się nakładać ich bezpośrednio na skórę. Bardzo korzystną formą stosowania tych związków są oliwki lub kadzidełka.

Oliwki tworzy się dodając do oleju bazowego (najczęściej jakiś trwały olej roślinny) kilka kropel olejku eterycznego bądź mieszanki olejków.

Domowowy sposób na zrobienie oliwki:

Do 100 ml oleju bazowego (może być to olej słonecznikowy, ze słodkich migdałów oraz jojoba) dodajemy 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego, 20 kropli olejku eukaliptusowego oraz 10 kropli olejku lawendowego. Gotową mieszankę nakładaj na skórę w miejscach zagrożonych ugryzieniem (omijaj okolice oczu i ust). Ponawiaj co 1-2 godziny. Oliwkę przechowuj w buteleczkach z ciemnego szkła w ciemnym i chłodnym miejscu. 

Jak widzicie samodzielne stworzenie takiego specyfiku jest bardzo proste, ale jeżeli chcecie mieć pewność, że posiadacie preparat zawierający odpowiednio dobrane substancję możecie znaleźć również wiele gotowych produktów. Antykleszczowy mix 100% olejków eterycznych firmy Etja, znajdujący się w naszym sklepie, w swoim składzie zawiera: olejek cytronella, olejek eukaliptusowy, olejek geraniowy, olejek bazyliowy, olejek z. mięty pieprzowej oraz z kocimiętki. 

W naszym sklepie możecie znaleźć także ekologiczne kadzidełka, które równie dobrze sprawdzają się w walce z komarami. Podczas spalania z ziół uwalniają się olejki eteryczne, które unoszą się w powietrzu i skutecznie odstraszają owady. Kadzidełko można palić na zewnątrz pomieszczenia oraz wewnątrz - umieszczając je np. pod stołem lub stawiając w drzwiach wejściowych lub oknie. nasze kadzidełka są w pełni bezpieczne, ponieważ składają się wyłącznie z ziół oraz nie posiadają żadnych dodatków chemicznych.