ZdrowyUczeń.org 2016

W sobotę 13 listopada 2016 roku w Collegium Da Vinci w Poznaniu odbyła się zapowiadana już w listopadzie druga edycja konferencji ZdrowyUczeń.org. Konferencja miała na celu szerzenie edukacji, budowanie świadomości, propagowanie zdrowych postaw żywieniowych oraz aktywności fizycznej wśród społeczności szkolnej szkół Wielkopolski. Konferencja po raz kolejny była okazją do spotkania się specjalistów z zakresu dietetyki i żywienia oraz aktywności fizycznej. Tym razem zgromadziliśmy ponad 300 przedstawicieli szkół i przedszkoli, którzy chcieli dowiedzieć się jak smacznie, zdrowo i zgodnie z najnowszymi przepisami gotować dla dzieci i młodzieży oraz jak propagować i zachęcać najmłodszych do zdrowego żywienia.

Tym razem swoim patronatem objął konferencję między innymi Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie Rektor i profesor nadzw. Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji dr hab.n.med. Dawid Murawa, dziekan Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu Pani dr Krystyna Janowicz a także Dyrektor ODN w Poznaniu Pani Elżbieta Superczyńska. Collegium Da Vinci reprezentowała Pani dr Marta Holeksa.

Dietetycy mgr inż. Dorota Łapa, mgr inż. Dominika Nitschke-Michalak i mgr inż. Anna Żywica zwróciły uwagę na żywienie dzieci  na różnych etapach rozwoju oraz na korzyści wynikające ze spożywania regularnie zdrowych śniadań. Nie mogło zabraknąć tematów poruszających kwestię zagrożeń płynących ze spożywania żywności wysokoprzetworzonej i coraz częściej występujących uzależnień żywieniowych.

Fundacja Szkoła na Widelcu cały czas wspiera mocno naszą akcję i mieliśmy okazję obejrzeć materiał nagrany specjalnie na tę okazję przez Grzegorza Łapanowskiego, który dzielił się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Tym razem każdy posiłek przygotowywała inna firma cateringowa. Podczas przerwy śniadaniowej Kuchnia Cateringowa zaserwowała uczestnikom pięknie udekorowane kanapki z pastami z warzyw i roślin strączkowych, świeże warzywa z sosem jogurtowym oraz zdrowe posypki: sezam, siemię lniane i czarnuszkę.

W drugiej sesji uczestnicy mogli zapoznać się z możliwościami pozyskiwania środków na edukację żywieniową w szkołach. Wiele możliwości przedstawiła pani mgr Agnieszka Frąckowiak prezes Stowarzyszenia PsycheSomaPolis.

Na przerwę obiadową firma Pyszoty przygotowała krem z pieczonych buraków z tymiankiem i prażonymi pestkami dyni oraz  kotlety z czerwonej soczewicy i kaszotto z kaszy jęczmiennej pęczak z sosem z warzyw korzeniowych. Do picia był prawdziwy kompot z jabłek.

W trzeciej sesji został wyświetlony skłaniający do refleksji filmik Jamiego Oliviera. Udało nam się także zaprosić praktyków, którzy na codzień pracują i gotują dla dzieci. O swoich doświadczeniach mówił kucharz z Przedszkola Lipowa Alejka Marcin Soja, podkreślił on w swoim wystąpieniu rolę i ważność osoby kucharza w placówkach, gdzie jedzą dzieci. O długiej, ale przynoszącej pozytywne efekty drodze wprowadzania kuchni naturalnej do menu przedszkolnego opowiadały Pani Dyrektor mgr Jolanta Łakomska i mgr Pani Edyta Romul z przedszkola Wesołe Skrzaty w Pobiedziskach. O pracy z młodzieżą i zarażaniu pomysłami na zdrowy styl życia opowiedziała nam Pani mgr Izabela Lanartowska – psycholog z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Po wykładach nastąpił czas na odrobinę słodkiego i przyjemnego odpoczynku podczas przerwy z podwieczorkiem przygotowanym przez firmę Kuchnia Jaglanka. Do kawy zjeść można było tylko zdrowe słodycze: ciasto bananowe, budyń jaglany, ciasteczka żytnie razowe z żurawiną oraz pralinki przyrządzone z daktyli, orzechów i kokosa.

Czwarta sesja dotyczyła ruchu i aktywności fizycznej. Po raz kolejny wypowiadali się licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Krzesinach realizujący projekt „Zdrowy jak RYBA – czyli Rozwojowy Yedzeniowy Blok Antyfastfoodowy”. Także tym razem zostali odebrani z dużym entuzjazmem.

Po raz kolejny także gościliśmy przedstawicieli Akademii Wychowania Fizycznego: prof. dr hab. Michała Bronikowskiego i  dr Janusza Brzozowskiego. Tematy dotyczące tego jak i dlaczego warto prowadzić ciekawe zajęcia wychowania fizycznego w szkołach oraz jak istotny jest ruch w każdym wieku są zawsze aktualne i ciekawe.

Na zakończenie konferencji zostały rozlosowane nagrody dla uczestników konferencji. Nagrody zostały ufundowane przez Wydawnictwo Galaktyka, Szkołę na Widelcu, Pyszoty, Sklep Orkiszowe Pola, Wyższą Szkołę Zdrowia Urody i Edukacji.


Relacje filmowe z konferencji:

Aktywność fizyczna - Paulina Szczęsna

Choroby cywilizayjne a żywienie - dr Justyna Okupniak

Odżywianie: śniadania - Dominika Nitshke-Michalak oraz Anna Żywica

Przetworzona żywność - Dorota Łapa

Psychologiczne aspekty zmian - Maja Szatkowska

Sport - dr Brzozowski

Zmiany w żywieniu dzieci - Izabela Wojdyła

Prezentacja We Love Eating

Dyskusja panelowa