Znaczenie śledziony w TCM!

W TCM na temt Å›ledziony można byÅ‚oby napisać caÅ‚y poemat. Przez medycynÄ™ zachodniÄ… jest jednak postrzegana jako narzÄ…d bez którego można w normalny sposób żyć i funkcjonować. OczywiÅ›cie jest to najwiÄ™kszy organ ukÅ‚adu limfatycznego, ktory rozpoznaje i usuwa stare, znieksztaÅ‚cone lub uszkodzone krwinki czerwone, ale magazynuje także zdrowe erytrocyty. Åšledziona peÅ‚ni również bardzo ważnÄ… rolÄ™ w ukÅ‚adzie odpornoÅ›ciowym, ponieważ to wÅ‚aÅ›nie tam dojrzewajÄ… przeciwciaÅ‚a, czyli komórki które rozpoznajÄ… obce substancjÄ™ i aktywujÄ… proces eiliminacji. 

Według TCM śledziona ma wiele bardzo ważnych fukncji!

  1. Po pierwsze odpowiada za transofmacjÄ™, a nastepnie transport w ciele substancji odżywczych pozyskanych z pożywienia i napojów.
  2. Po drugie utrzymuje we wÅ‚aÅ›ciwoym miejscu narzÄ…dy wewnÄ™trzne. Sprawne rozprowadzanie i usuwanie pÅ‚ynów zapewnia odżywienie tkanek, zapobiega gromadzeniu siÄ™ wilgoci i w ten sposób przyczynia siÄ™ do zachowania prawidÅ‚owej formy narzÄ…du.
  3. Po trzecie kontroluje krew. Śledziona odpowiada za utrzymanie krwi w naczyniach. Dzięki wydolnej Śledzionie krew płynie w naczyniach i nie dochodzi do niepożądanych krwawień.
  4. Po czwarte panuje nad mięśniami i zarządza kończynami. Zważywszy na funkcję transformacji i transportu narząd ten zaopatruje w składniki odżywcze wszystkie mięśnie i cztery kończyny.

Jakie sÄ… objawy niedoboru Qi Å›ledziony? MiÄ™dzy innymi: brak apetytu, biegunka, obrzÄ™ki, odczucie rozpierania w brzuchu, krwawienia, Å‚atwe powstawianie siniaków, wybroczyny skórne czy osÅ‚abienie mięśni. OczywiÅ›cie objawy te mogÄ™ być również zwiÄ…zane z patologiami innych narzÄ…dów, jednakże jÄ™zeli posiadacie takie objawy warto przyjrzeć siÄ™ Å›ledzionie i w razie potrzeby o niÄ… zadbać.

W Tradycyjnej Medycynie ChiÅ„skiej Åšledziona należy do elementu Ziemi, a on reprezentowany jest przez smak sÅ‚odki. Do pokarów wspierajÄ…cych ten narzÄ…d należą m.in: wiÄ™kszość zbóż, dynia, kabaczek, ogórek, bakÅ‚ażan, ziemniak, szpinak, ciecierzyca, fasolka adzuki, fasola czerwona, nasiona dynii, siemiÄ™ lnianÄ™, nasiona konopii, woÅ‚owina, baranina i gęś.

Jeżeli chcesz dowiedzieć siÄ™ wiecej na temat filozofii Tradycyjnej Medycyny ChiÅ„skiej koniecznie zapisz siÄ™ na nasz flagowy kurs dietetyki TCM prowadzony przez specjalistkÄ™, która od lat dzieli siÄ™ wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem – dr. AgnieszkÄ™ KrzemiÅ„skÄ….