Znaczenie śledziony w TCM!

W TCM na temt śledziony można byłoby napisać cały poemat. Przez medycynę zachodnią jest jednak postrzegana jako narząd bez którego można w normalny sposób żyć i funkcjonować. Oczywiście jest to największy organ układu limfatycznego, ktory rozpoznaje i usuwa stare, zniekształcone lub uszkodzone krwinki czerwone, ale magazynuje także zdrowe erytrocyty. Śledziona pełni również bardzo ważną rolę w układzie odpornościowym, ponieważ to właśnie tam dojrzewają przeciwciała, czyli komórki które rozpoznają obce substancję i aktywują proces eiliminacji. 

Według TCM śledziona ma wiele bardzo ważnych fukncji!

  1. Po pierwsze odpowiada za transofmację, a nastepnie transport w ciele substancji odżywczych pozyskanych z pożywienia i napojów.
  2. Po drugie utrzymuje we właściwoym miejscu narządy wewnętrzne. Sprawne rozprowadzanie i usuwanie płynów zapewnia odżywienie tkanek, zapobiega gromadzeniu się wilgoci i w ten sposób przyczynia się do zachowania prawidłowej formy narządu.
  3. Po trzecie kontroluje krew. Śledziona odpowiada za utrzymanie krwi w naczyniach. Dzięki wydolnej Śledzionie krew płynie w naczyniach i nie dochodzi do niepożądanych krwawień.
  4. Po czwarte panuje nad mięśniami i zarządza kończynami. Zważywszy na funkcję transformacji i transportu narząd ten zaopatruje w składniki odżywcze wszystkie mięśnie i cztery kończyny.

Jakie są objawy niedoboru Qi śledziony? Między innymi: brak apetytu, biegunka, obrzęki, odczucie rozpierania w brzuchu, krwawienia, łatwe powstawianie siniaków, wybroczyny skórne czy osłabienie mięśni. Oczywiście objawy te mogę być również związane z patologiami innych narządów, jednakże jęzeli posiadacie takie objawy warto przyjrzeć się śledzionie i w razie potrzeby o nią zadbać.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej Śledziona należy do elementu Ziemi, a on reprezentowany jest przez smak słodki. Do pokarów wspierających ten narząd należą m.in: większość zbóż, dynia, kabaczek, ogórek, bakłażan, ziemniak, szpinak, ciecierzyca, fasolka adzuki, fasola czerwona, nasiona dynii, siemię lnianę, nasiona konopii, wołowina, baranina i gęś.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się wiecej na temat filozofii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej koniecznie zapisz się na nasz flagowy kurs dietetyki TCM prowadzony przez specjalistkę, która od lat dzieli się wiedzą i doświadczeniem – dr. Agnieszkę Krzemińską.